راه های تشخیص کفش اورجینال از تقلبی(فیک)

تشخیص کفش‌ اورجینال از کفش‌های fake(فیک)

برندهای آدیداس، نایک، نیو بالانس و ... از جمله محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین برند‌های کفش‌های ورزشی در سرتاسر دنیا می‌باشند. به دلیل محبوبیت رو به افزون این کفش‌ها و افزایش تولید کالاهای جعلی امکان اینکه در هنگام خرید در دام کلاه برداران بیافتید و به جای کفش اورجینال، کفش فیک دریافت کنید، زیاد است. امروزه با توجه به تنوع زیاد این کتانی‌های اسپرت در بازار، بسیاری از مشتریان به دلیل افزایش تولید محصولات جعلی سردرگم شده‌اند اما برای تشخیص کتانی ورزشی اورجینال از فیک باید قبل از هر چیزی بدانیم کفش Fake (جعلی) چیست؟ کتونی با ویژگی‌های ظاهری کفش اورجینال، که شباهت زیادی به محصول اصلی و اورجینال دارد ولی کیفیت آن با کیفیت کفش اورجینال تفاوت قابل توجهی دارد. در این قسمت راه‌هایی برای تشخیص کتانی‌های ورزشی جعلی یا فیک از کتانی‌های ورزشی اورجینال به شما معرفی می‌کنیم.

فرقی نمی‌کند که شما کتونی ورزشی مورد نظر خود را به صورت آنلاین، از وب سایت‌های فروش کفش، یا به صورت حضوری از فروشگاه‌های سرتاسر شهر خریداری می‌کنید. امکان اینکه محصول خریداری شده‌ جعلی یا فیک باشد وجود دارد. ولی با رعایت چند نکته ساده در هنگام خرید کتانی اسپرت ورزشی‌، می‌توان از خریداری این گونه محصولات جلوگیری کرد. این نکات عبارت اند از :

1 - بررسی قیمت

قیمت کتانی ورزشی که می‌خرید باید مناسب باشد. معمولا قیمت کفش‌های برند کمی بالا می‌باشد ولی کفش‌هایی با قیمت خیلی بالا و یا قیمت خیلی پایین احتمال اورجینال نبودن کفش را افزایش می‌دهد.

همچنین شما می توانید با مراجعه به سایت اون برند موردنظر فیمت دلار را به واحد پول خومان تبدیل کنید و قیمت را مقایسه بفرمایید.

2 - چک کردن شماره سریال

اگر به اورجینال بودن کتانی ورزشی که خریداری کرده‌اید شک دارید، شماره سریال کفش را که در قسمت زیر زبانه کفش چاپ شده است با شماره سریال کفش اورجینال در وبسایت برند مورد نظر چک کنید.

3 - به لوگو دقت کنید!

درهنگام خرید کفش، ابتدا به لوگو برند مورد نظر دقت نمایید. برای مثال تولیدکننده کفش‌های آدیداس فیک معمولا با ایجاد تغییراتی در شکل لوگو آن را تغییر می‌دهند. علاوه بر شکل لوگو، املا کلمه Adidas بر روی بیشتر اجناس فیک معمولا به صورت اشتباه نوشته می‌شود.


برای مثال همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، شکل لوگو آدیداس برای روی محصول از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد. در صورت مشاهده هرگونه از لوگوهای بالا بر روی محصول مورد نظر، آن محصول قطعا فیک می‌باشد. علاوه بر شکل لوگو، املا کلمه آدیداس در برخی از محصولات فیک به صورت اشتباه نوشته شده است که نشان دهنده جعلی بودن محصول است.

4 - شکل ظاهری کفش

شکل ظاهری کفش فیک هم در اکثر مواقع با کفش اورجینال متفاوت است، با مقایسه ظاهر کفش خود با عکس‌هایی که از مدل اصلی کفش در وبسایت اصلی برند مورد نظر موجود می‌باشد، در صورت وجود تفاوت می‌توان متوجه کپی بودن کفش شد

5 - جنس پارچه و زیره کفش

در آخر، جنس پارچه و زیره کفش‌های اورجینال با کفش‌های فیک کاملا قابل تمییز می باشد.  شکل ظاهری کفش فیک هم در اکثر مواقع با کفش اورجینال متفاوت است؛ با مقایسه ظاهر کفش خود با عکس‌هایی که از مدل اصلی کفش در وبسایت اصلی برند مورد نظر موجود می‌باشد، در صورت وجود تفاوت می‌توان متوجه جعلی بودن کفش شد.

6 - ساختار داخلی و جنس پارچه و زیره

ساختار داخلی و جنس پارچه و زیره استفاده شده در داخل کتانی‌های اسپرت فیک و کتانی‌های اسپرت اورجینال کاملا متفاوت است. برای بررسی میزان تفاوت‌های کفش‌ اورجینال و فیک، کفش Nike air max 90 ( نایک ایر مکس 90 ) را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زیره کفش

در ابتدا به بررسی زیره کفش می‌پردازیم؛ زیره کفش نایک اورجینال در تصویر بالا، از لاستیک PU ساخته شده است که دوام و مقاومت کفش را افزایش می‌دهد و استحکام لازم برای انجام انواع ورزش‌ها را فراهم می‌کند. در تصویر پایین، زیره کفش فیک از لاستیک رنگ شده نامرغوب ساخته شده است.


کفی کفش

در قسمت داخل کفش، کفی‌هایی طبی قرار دارد؛ این کفی‌های طبی نقش محافظت از پا و راحتی بیشتر کفش را بر عهده دارند. همانطور که در شکل می‌بینید، کفی بالایی یک کفی اورجینال نایک می‌باشد که از مواد EVA ساخته شده است و برجستگی‌های موجود بر زیر کفی طرحی همانند برجستگی زیره‌ کفش دارد، به همراه لگوی نایک که روی کفی چاپ شده است. کفی پایینی یک کفی فیک می‌باشد که از مواد ارزان قیمت ساخته شده و اصلا شبیه کفی اورجینال نیست و خاصیت طبی ندارد.


زبانه کفش

در قسمت‌های پشت پا و زبانه کفش اورجینال برای راحتی و محافظت از پا، فوم‌هایی قرار داده شده که در کفش‌های فیک مشاهده نمی‌شود. همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، کفش نایک اورجینال پدهایی در قسمت زبانه و پشت پا قرار دارد. در تصویر پایین کفش نایک فیک، فاقد این فوم‌ها می‌باشد. در واقع این کفش احتمال آسیب وارده به پا را افزایش می‌دهد و پا را در طول ورزش و فعالیت خسته‌تر می‌کند

ساختار فوم‌ها در هر دو کفش. کفش بالایی کفش اوجینال نایک و کفش پایینی کفش فیک نایک می‌باشد. مثلا همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، در قسمت زبانه و پشت کفش و همچنین دیواره‌های کفش، چند لایه فوم وجود دارد که این فوم ها در عین محافظت از پا، محیط مناسبی را  برای کاهش خستگی پا فراهم می‌کند. در عکس بالایی، بر خلاف عکس پایین که یک کفش فیک می‌باشد از یک لایه فوم زخیم‌تر در داخل کفش استفاده شده است.


لایه میانی کفش

در قسمت لایه میانی کفش Nike air max 90 ( نایک ایر مکس 90 )، حباب‌هایی تعبیه شده است که داخل این حباب‌ها با هوا پر شده است. قرار دادن این حباب‌های هوا میزان آسیب‌ها و ضربه‌های وارده به پا را کاهش می‌دهد.عکس پایین مربوط به کفش اورجینال می‌باشد که تعداد حباب‌ها 3 تا می‌باشد. نایک از روشی خاص برای پر کردن این سلول ها با هوا استفاده می کند. در عکس بالایی که مربوط به کفش فیک می‌باشد، تعداد 4 عدد از این حباب‌های هوا وجود دارد و برای ساخت این حباب‌ها از پلاستیک‌های PVC استفاده شده است. درخرید کفش اورجینال حتما به نکات تشخیص کفش اورجینال از کپی توجه کنید.7 - خرید از منبع معتبر

اگر می‌خواهید کفش را به صورت آنلاین خریداری کنید، بهتر است وبسایت‌هایی را انتخاب کنید که معتبر هستند و از فروش جنس اورجینال آنها مطمئن هستید. در این وب سایت‌ها پرداخت باید به شیوه‌ای ایمن صورت گیرد و امکان برگشت پول وجود داشته باشد. در تشخیص کفش اورجینال از کپی حتما به این نکته توجه کنید.

8 - بررسی جعبه کفش

اگر به صورت حضوری کفش ورزشی را خریداری می‌کنید، باید به جعبه ی کفش بسیار دقت کنید. جعبه کتانی‌های اورجینال چون از مواد نامرغوب ساخته شده است به راحتی ممکن است خراب یا پاره شود. ولی جعبه کفش‌های اورجینال معمولا سالم هستند. گاهی اوقات هم اتفاق می‌افتد که جعبه‌ی کفش اورجینال خراب می‌باشد؛ در اینصورت راه‌های دیگری نیز برای تشخیص جعلی بودن کفش وجود دارد. مانند شکل زیر:

تصویربالا جعبه کفش اصلی یا اورجینال می‌باشد و تصویر پایین جعبه کفش فیک می‌باشد. همان‌طور که می‌بینید، مدل کفش Air Yeezy 2 NRG می‌باشد که بر روی برچسب هر دو محصول نوشته شده است. ولی در تصویر بالا روی برچسب فاصله بین حروف بیشتر است همچنین سایز کفش بر روی برچسب پایین به اشتباه 10 نوشته شده است؛ این در صورتی می‌باشد که سایز کفش در اصل 10.5 است.

9 - مساله ای به نام وزن

در بحث اورجینال بودن کفش مساله‌ی وزن همیشه مطرح بوده است. به سبب استفاده از متریال اختصاصی و فوق‌العاده انحصاری هر قسمت از رویه، لایه میانی و زیره کفش دارای وزن خاصی است، به همین سبب است که کل کفش نیز دارای وزن بسیار مشخصی است، به گونه ای که اگر شما یک مدل کفش را از یک فروشگاه در اروپا و مشابه همان کتانی را از یک فروشگاه درآمریکا خریداری کرده باشید هر دو مدل دارای وزن کاملاً یکسان خواهند بود. در پشت این قضیه دلیل دیگری هم وجود دارد، آن هم فناوری‌ها و خطوط تولید بسیار پیشرفته و درجه یکی هستند که کارخانه ها از آنها بهره می‌برند. جالب است بدانید که کمپانی های بزرگ صنعت کفش برای تولید یک سایز خاص از یک مدل کتانی زنانه یا مردانه اصلی میزان خاصی از مواد اولیه را مصرف می‌کنند که همین میزان معین و مشخص باعث می‌شود تا کفش تولید شده وزن خاصی داشته باشد. برای مثال کفش سایز 41 از یک مدل خاص دارای وزن مشخصی است که با سایز 41.5 متفاوت است! حتماً موضوع برایتان جالب شده است، اما جالب تر اینجاست که وزن لنگه ی راست و چپ یک کتانی اسپرت اصلی چه مردانه و چه زنانه نیز با هم متفاوت است! همه اینها نیز نشانه هایی برای تشخیص اورجینال بودن کفش هستند که وجه تمایز کمپانی های بزرگ و غول های تولید با کارگاه های کوچک هستند.

همچنین بخوانید...

10 آبان 1399 وبلاگ تفاوت کفش اصل با فیک کفش اصلی کفش فیک کفش تقلبی کفش اورجینال

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...